To doskonały moment, żeby udać się w podróż, pełną przeżyć i emocji estetycznych ... w ogrodach.
Największy ogród świata rozkwita wiosną na 2 miesiące w Keukenhof niedaleko Amsterdamu.
I choć tulipany wywodzą się z Azji Środkowej, dziś kojarzone są przede wszystkim z Holandią, będąc jedną z ikon tego kraju. I to nie bez powodu. Od II połowy XVI wiekuhodowcy zajmują się w Holandii tulipanami, eksportują ich dziś 1,2 miliarda rocznie. W Keukenhof na powierzchni
32 hektarów co roku zakwita 4,5 miliona tulipanów w 100 odmianach. Będąc tam zrobiłam nieprzyzwoitą ilość zdjęć. Zachwycały kolory, kompozycje, kształty. Wrażenia niezwykłe...
Ogrody kojarzone są też często z Francją i słusznie. To kraj gdzie szlakiem ogrodów podróżować można długo. W dolinie Loary wyróżnia się ogród w Villandry. Jest perfekcyjny i różnorodny.
XVI - wieczni ogrodnicy połączyli w nim styl włoski ze średniowiecznym warzywniakiem uprawianym przez mnichów w różnych opactwach. Efekt jest wspaniały i pochodzi z rekonstrukcji tego ogrodu na początku XX wieku. Oprócz warzywnika, zielnika, ogrodu wodnego i słońca mamy tu wzbudzające największe zainteresowanie ogrody miłości !
Z górnego tarasu obserwujemy cztery kwiatowe kwadraty.
Miłość czułą symbolizują serca rozdzielone niewielkimi płomieniami, a w środku pojawiają się maski balowe.
Miłość paryska to również serca, ale tym razem targane namiętnością i układające się w farandole, co przywołuje na myśl taniec.
Miłość ulotna to cztery wachlarze w rogach symbolizujące lekkość uczuć. Pomiędzy wachlarzami przedstawiono rogi, symbol zdradzonej miłości.
Miłość tragiczną przedstawiają ostrza sztyletu i szpady wykorzystywanych podczas pojedynków między rywalami. Kwiaty tu wysadzone zawsze są czerwone co symbolizuje przelaną krew...
A jeśli już przy miłości jesteśmy nie zapominajmy o konwaliach ... W języku kwiatów konwalia oznacza powrót szczęścia, a najszczęśliwszy będzie ten, który na gałązce znajdzie 13 dzwonków, a może najważniejsze jest to od kogo dostanie gałązkę konwalii 1 maja we Francji.
W 1561 roku 1 maja Karol IX, syn Katarzyny Medycejskiej, otrzymał gałązkę konwalii, od następnego roku zaczęto rozdawać gałązki konwalii damom dworu. Później znane były konwaliowe bale. Konwaliami dekorowano też domy, gdzie urodziło się dziecko. W XIX wieku pojawił się zwyczaj wysyłania kartek z konwaliami. A dziś 1 maja każdy może sprzedawać konwalie i każdy czeka , żeby je dostać w prezencie ... jako dowód miłości, przyjaźni i na szczęście ! Vive La France !
P.S. Temat ogrodów w podróżach typu slow travel, będę zgłębiać. Mam już kolejne na oku ... natura, piękno, kultura i cisza.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz