obsługa grupy

obsługa grupy

piątek, 4 września 2015

Kraj za lasami, Siedmiogród czyli Transylwania ...

Jedziesz do Transylwanii ? Tzn. do Draculi śmiali się znajomi. W istocie takie skojarzenie pojawia się u nas w pierwszej kolejności. Trzeba jednak pamiętać, że Dracula to fikcja literacka z powieści Brama Stokera napisanej w 1897 roku, a gdy amerykanie przenieśli powieść na ekran, to Transylwanię na trwale zaczęto kojarzyć z Draculą.
 

Tymczasem to jedna z ciekawszych krain Europy środkowo-wschodniej. Ten największy i najbogatszy, historyczny region Rumunii, atrakcyjnie położony w łuku Karpat staje się coraz większą atrakcją turystyczną. Choć zapomniany w okresie komunizmu i Ceausescu, po 1989 roku zaczął podnosić się z zaniedbania. Dziś prezentuje się uroczo i jest co oglądać. Zamki i kościoły obronne, miasta i miasteczka takie jak Kluż Napoka, Sybin, Braszow, Sighisoara, Alba Iulia, Predeal, Medias i inne wymagają chwili zadumy. Trzeba przede wszystkim zrozumieć skomplikowaną historię tych terenów.

Nasz przewodnik Walter rozpoczyna od rozłożenia mapy Rumunii i wytłumaczenia skąd ten naród, a pochodzi on od połączenie Rzymian z Dakami, a potem przeszło 1000 lat życia pod obcym zwierzchnictwem Turków, Węgrów, Habsburgów i wielu innych, którzy przez tereny przeszli i o nie walczyli. Rumunia jako niepodległe państwo istnieje od 1858 roku, a Siedmiogród przyłączony został w 1919.

Mieszanka kulturowa znajduje swój wyraz w bardzo interesującej muzyce ludowej, w której słychać wpływy bałkańskie, arabskie, węgierskie, tureckie oraz żydowskie. Ludzie do dziś pielęgnują swoje tradycje i są bardzo religijni, po 1989 roku cerkwie prawosławne zaczęły wyrastać jak grzyby po deszczu.

Wśród odnowionych miasteczek wyróżnia się Alba Iulia. To jakby druga stolica kraju… Od czasu wielkiego zgromadzenia siedmiogrodzkich Rumunów w 1.12.1918 roku / dziś to święto narodowe / miasto odgrywa w życiu państwowym Rumunii szczególną rolę. Mamy tu najokazalszą katedrę prawosławną z 1922 roku, cenną katedrę katolicką z XIII wieku, pałac biskupi oraz pamiątki rzymskie wyeksponowane w ciekawym muzeum. A wszystko to w murach twierdzy z początku XVIII wieku pobudowanej wg założeń Vaubana.
 
 

Duże wrażenie robią też kościoły warowne takie jak Biertan, czy Prejmer  i Harman z murami swoich cytadel wpisane na Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.




                                                                                                                                                                                               

No i jeszcze zamek Bran, malowniczo położony i kojarzony z Draculą, bo tutaj kręcono film i jedna z sal jest temu zdarzeniu poświęcona. Wisi nawet portret prawdopodobnego pierwowzoru Draculi czyli Vlada III Palownika – okrutnego hospodara wołowskiego, który zasłynął z nabijania na ludzi na pale, syna Vlada Diabła vel Dracula. Dziś Bran wyposażony jest głównie w meble i pamiątki z pierwszej połowy XX wieku, kiedy to był letnią rezydencją królewską ulubioną przez Marię, żonę króla Ferdynanda.







To oczywiście nie wszystko o Siedmiogrodzie, nie można zapomnieć o wspaniałych krajobrazach, wsiach saskich, dobrym winie itd., itp… Krótko mówiąc jechać, nie zwlekać J



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz